Pražské analytické centrum inovací

Východiska :
Rozvoj vyspělých technologií a analytických technik je velmi úzce provázán a současná analytická chemie představuje dynamicky se rozvíjející obor s rostoucím objemem analýz, rostoucími požadavky na druh a kvalitu požadovaných informací i na přístrojové vybavení. Podnikání v oblasti rutinních analytických technik je v ČR poměrně rozvinuté, nicméně roste tlak na kvalitu výsledku, vývoj a uplatnění nových technik, pokročilých způsobů zpracování dat, vývoj nových zařízení atp. Analytická chemie je dnes natolik rozsáhlý obor, že vysokoškolská výchova poskytuje pouze základní orientaci v oboru.

Naše primární cíle :
Projekt je zaměřen na spolupráci analytických pracovišť na území Prahy a chtěli bychom :

   1. přispět ke zvýšení kvalifikace pracovníků v oboru analytické chemie;
   2. rozvinout těsnější spolupráci mezi akademickými pracovišti a podnikatelskými subjekty;
   3. ukázat cesty a možnosti komercializace výsledku analytické chemie

Cesta k jejich dosažení :
K naplnění těchto hlavních cílů bylo vytvořeno „Pražské analytické centrum inovací “ (zkratka PACI ).
Toto centrum vytvořilo a realizuje ucelený systém výukových kurzu, zaměřený na know-how v moderních analytických technikách.
Projekt sjednocuje dosavadní aktivity zúčastněných partneru a vytváří koordinovaný systém kurzu, zaměřených na zvyšování kvalifikace ve vybraných oblastech analytické chemie.

 Detailnější specifikace jednotlivých záměrů :

Cíl 1. sleduje zvýšení znalostí a dovedností především v nejmodernějších instrumentálních technikách, jako jsou technikyspektroskopické, techniky separační a zejména jejich spojení, dále pak v oblasti elektrochemických senzoru a detektoru.
Bude vytvořen a realizován ucelený systém výukových kurzu, zaměřený na know-how v moderních analytickýchtechnikách. Nabídkou přípravných kurzu pro certifikaci podle norem ISO 140000, 17025 a 15189 přispěje k zajištění kvalitylaboratoří.

Cíl 2. je orientován na především na tvůrčí pracovníky v podnikatelské sféře a chce ukázat jednak vlastní výsledky výzkumuna akademických pracovištích, jednak technologický pokrok, který ovlivňuje či ovlivní analytické techniky a přispěje k jejíminovacím. Akademická pracoviště by naopak mela získat informace o potřebách praxe. Hlavní formou naplnění tohoto cílebudou cykly přednášek a pracovní setkání.

Cíl 3. je orientován především na univerzitní pracoviště. Zhodnotí dosavadní aktivity v této oblasti a na příkladech ukáže
možnosti a předpoklady podnikání v akademickém prostředí, možnosti zakládání "spin-off"spolecností. Cíl bude realizovánformou přednáškového kurzu. Přenos zahraničních zkušeností zajistí velmi úspěšná společnost Isis Innovations Ltd. vevlastnictví University of Oxford.

 Cílové skupiny projektu :

1.skupina poskytovatelů či konzumentů analytických služeb,
2.skupina dodavatelů analytických přístrojů,
3.skupina výrobců analytických přístrojů,
4.skupina potenciálních výrobců analytických přístrojů,
5.skupina studentu magisterského a doktorského studia.

Jak budeme naše záměry naplňovat :

Do projektu jsou zapojena pracoviště, která mají dlouhodobé zkušenosti s výchovou pracovníku jak na úrovnimagisterského studia či doktorského studia, tak v rámci kurzu, které jsou pořádány v rámci jejich dalších vzdělávacíchaktivit. Všechny tyto aktivity jsou zaměřeny na ty oblasti analytické chemie, které lze označit za klíčové při řešenísoučasných analytických problémů. Výběr přednášejících v projektu bude zaručovat maximální kvalitu přednášejících a prořadu oblastí počítá s účastí přednášejících zahraničních. Jde o to, že vývoj analytických technik je často velmi rychlý a jejichnasazení do analytické praxe je často spojeno s nedostatečnou připraveností personálu ať již teoretickou, tak i praktickou.
Cílem projektu je poskytnout nejen potřebné znalosti, ale i praktické dovednosti všude tam, kde to bude možné. Jezřejmé, že v tomto ohledu bude projekt přínosem jak pro poskytovatele služeb chemické analýzy, tak pro jejichkonzumenty (pracoviště státní správy či samosprávy).
Řada analytických technik je bezprostředné spjata s problematikou monitorování životního prostředí. Těmto tématům budevěnována ve všech akcích maximální pozornost a nejméně jeden kurz a jeden přednáškový cyklus bude věnován speciálnětéto problematice. Zvláštní pozornost bude věnována otázkám zajištění kvality analytických výsledku v rámci přípravnýchkurzu pro personál laboratoří.
Jiným přínosem projektu je poskytnutí informací, které by mohly být inspirující pro vývoj nových analytických metod čipřístrojů. I když zasahuje všechny cílové skupiny, mely by tyto informace být přínosem především pro vedoucí technicképracovníky, neboť by mely čerpat z oblastí, které jsou většinou označovány jako "emerging technologies", jakými jsoufotonika, senzorová technika, modelování atp. Domníváme se, že analytické přístroje jsou svoji dimenzí velmi vhodné propodnikání malých či středních firem. Značná pozornost bude proto věnována problematice vytvořeni "spin-off" firem nanašich akademických pracovištích a souvisejících otázek, jakými jsou ochrana duševního vlastnictví, licenční politika,včetně rozboru dosavadní situace u nás i příkladům ze zahraničí.

 


Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem České republiky