12.1.2 Laplaceova-Youngova rovnice, kapilární elevace

Kapalina hustoty 1,2502 g cm3, která má při teplotě 27 °C povrchové napětí 47 mN m1, vystoupila ve skleněné kapiláře o vnitřním průměru D = 0,28 mm do výše 16 mm nad hladinu kapaliny v nádobě.
a) Vypočítejte úhel smáčení.
b) Do jaké výšky by v této kapiláře vystoupila kapalina stejné hustoty a povrchového napětí, která však dokonale smáčí sklo?

Výsledek

a)  θ = 73°  ,
b)  h = 55 mm  .

Řešení

fig/roz03.gif To, zda kapalina ve skleněné kapiláře stoupá nebo klesá, závisí na tom, jak velké jsou kohezní síly působící mezi molekulami kapaliny v poměru k adhezním silám působícím mezi kapalinou a stěnami kapiláry. Tyto síly určují úhel smáčení θ, který svírá povrch kapaliny se stěnami kapiláry. Kapalina vytváří v kapiláře meniskus, jehož tvar je možno považovat zhruba za kulový vrchlík. Mezi poloměrem menisku r a poloměrem kapiláry R pak platí vztah

displaymath

Je-li θ < 90°, kapalina povrch tuhé látky smáčí, vytvoří se konvexní meniskus. Pod konvexně zakřiveným povrchem kapaliny o poloměru r dochází oproti rovnému povrchu ke snížení tlaku, které je dáno Laplaceovou-Youngovou rovnicí (12.10)

displaymath

Tento tlak je v rovnováze s tlakem hydrostatickým, který vytváří sloupec kapaliny (h) v kapiláře, tzn. platí

displaymath

V uvedených rovnicích je γ povrchové napětí, ρ hustota kapaliny a g je gravitační zrychlení.

a) Za poloměr zakřivení menisku dosadíme

displaymath

a po úpravě dostaneme konečný vztah, do kterého dosadíme v základních jednotkách SI (Pozor: R = D/2 = 1,4 . 104 m)

displaymath

b) Protože druhá kapalina dokonale smáčí materiál kapiláry, platí θ = 0, cos θ = 1 a r = R. Úpravou vztahu z varianty a) pro výšku sloupce kapaliny v kapiláře dostaneme

displaymath