7.2.1 Výpočet standardního redukčního potenciálu

Článek, sestavený z kalomelové a vodíkové elektrody

displaymath

má při teplotě 25 °C elektromotorické napětí 0,3859 V. Vypočítejte standardní redukční potenciál kalomelové elektrody. Předpokládejte ideální chování vodíku. Standardní stav: ideální plyn za tlaku = 101,325 kPa.

Výsledek

EHg2Cl2/Hg/Cl° = 0,268 V

Řešení

fig/el2.gif

Elektromotorické napětí článku je rovno algebraickému součtu všech potenciálových rozdílů v článku. Závislost potenciálů obou elektrod na aktivitách reagujících látek se řídí Nernstovou rovnicí.

Na levé (záporné) elektrodě probíhá reakce

displaymath

Pro potenciál levé elektrody platí Nernstova rovnice (7.18)

displaymath

Standardní potenciál vodíkové elektrody EH+/H2 je nulový, a pro aktivitu vodíku za předpokladu ideálního chování platí

displaymath

Pravá (kladná) elektroda je elektrodou druhého druhu. Elektrodové reakci

displaymath

odpovídá Nernstova rovnice ve tvaru

displaymath

Tuhý chlorid rtuťný (kalomel) a kapalná rtuť jsou čisté látky, nemísí se s ostatními složkami v článku. Jsou proto ve svých standardních stavech a jejich aktivita je jednotková. Spojením obou rovnic pro potenciály elektrod dostaneme pro elektromotorické napětí článku vztah

displaymath

Poznámka: Elektromotorické napětí článku je možno vyjádřit také jako rozdíl redukčních potenciálů pravého a levého poločlánku:

displaymath

Protože pro střední iontovou aktivitu kyseliny chlorovodíkové platí

displaymath

dostaneme pro standardní potenciál kalomelové elektrody rovnici

displaymath

Hodnotu střední iontové aktivity elektrolytu získáváme zpravidla z koncentrace elektrolytu, která je experimentálně dostupná, a z hodnoty středního aktivitního koeficientu, kterou můžeme vypočítat např. z Debyeova-Hückelova zákona.Tento vztah však platí přesně pouze pro silně zředěné roztoky. Proto se při velmi přesných měřeních zjišťuje hodnota standardního redukčního potenciálu pro různé koncentrace elektrolytu a výsledky se extrapolují na nekonečné zředění.