2022-101-1

Kovalentní navázání antimikrobiálního peptidu na povrch uhlíkových nanotrubic

Vedoucí práce: Ing. Daniel Bouša, Ph.D.

Konzultant: prof. Ing. Zdeněk Sofer, Ph.D.

Cílem práce je vyvinout techniku pro kovalentní navázání peptidických molekul na povrch uhlíkových nanotrubic s cílem připravit kompozitní materiál. Navázání peptidů na povrch pevné látky umožní snažší manipulaci a práci s peptidy, jejichž vlastnosti se mohou snáze využít například pokrytím povrchu tenkou vrstvou tohoto kompozitního materiálu.

Student bude testovat několik typů chemických reakcí (převážně z organické chemie), které by mohli vést k úspěšnému navázání peptidu na povrch uhlíkových nanotrubic kovalentní vazbou. Bude se jednat zejména o reakce vedoucí ke vzniku amidové vazby, esterové vazby, případně C-S, C-N nebo S-S vazby. Součástí práce bude také základní charakterizace připravených materiálů s cílem určit, zda došlo ke vzniku kovalentní vazby.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)