2022-101-32

Příprava, modifikace a charakterizace derivátů germananu s terminální hydroxylovou skupinou nebo násobnou vazbou

Vedoucí práce: Ing. Jiří Šturala, Ph.D.

Konzultant: Ing. Tomáš Hartman, Ph.D.

Bakalářské práce bude zaměřena na přípravu a charakterizaci vrstevnatých materiálů na bázi germananu zakončených terminální hydroxylovou skupinou nebo dvojnou či trojnou vazbou. Následně bude provedena jejich modifikace pomocí např. reaktivních chloridů kyselin, či provedena adice na násobnou vazbu, např. alkoholů nebo halogenů.

Náplní práce studenta bude exfoliace germanidu vápenatého pomocí alkylhalogenidů nesoucích terminální hydroxylovou skupinu nebo terminální násobnou vazbu a následné studium reaktivity připravených germananů s chloridy kyselin, halogeny, alkoholy apod. Připravené materiály budou charakterizace pomocí různých spektroskopických metod.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)