2022-101-5

Exfoliace Zintlových fází křemíku a germania

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Hartman, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jiří Šturala, Ph.D.

Bakalářská práce je zaměřena na syntézu a exfoliaci CaSi2, CaGe2 a CaSixGe1-x pomocí protických kyselin. Cílem práce bude studium vlivu kyselin, jejich koncentrací a reakční doby na přípravu germananu (Ge6H6), silicanu (Si6H6) a jejich směsných analogů (SixGe6-xH6). Připravené materiály budou charakterizovány spektroskopickými metodami.

Náplní práce studenta bude syntéza Zintlových fází křemíku (CaSi2) a germania (CaGe2) a směsných (CaSixGe1-x), které budou exfoliovány protickými rozpouštědly (voda, alkoholy a kyseliny). Student bude studovat vliv koncentrace kyseliny, teploty a reakční doby. Student se seznámí s běžnými spektroskopickými metodami charakterizace materiálů: FT-IR, Raman, XPS a XRD.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)