2022-101-6

Studium reaktivity germananu

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Hartman, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jiří Šturala, Ph.D.

Bakalářská práce je zaměřena na (i) syntézu a exfoliaci CaGe2 jako prekurzoru germananu, (ii) studium reaktivity germananu pomocí kyselin, bází a alkylačních činidel a (iii) vyhodnocování výsledků charakterizace matriálů pomocí bežných spektroskopických metod

Student syntetizuje CaGe2, který bude následně chemicky exfoliovat za vzniku germananu/deuterogermananu (Ge6H6/Ge6D6). U takto připravených látek bude studovat reaktivitu Ge-H/Ge-D vazby pomocí kyselin a bází (H+, OH-, H2O a D+, OD-, D2O) i pomocí organických činidel (lithium diisopropylamin, butyllithium a naftalenid sodný). Připravené materiály budou charakterizovány běžnými spektroskopickými metodami: FT-IR, Ramanova spektroskopie, XPS a XRD.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)