2022-105-25

Přepracování heptahydrátu síranu železnatého z výroby titanové běloby

Vedoucí práce: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Kateřina Bednářová

Zpracování vedlejších produktů z průmyslových výrob je velmi významné jak z ekonomického, tak ekologického hlediska. Jedním z takových produktů je i heptahydrát síranu železnatého, který vzniká ve velkém množství při výrobě titanové běloby. Jednou z možností jeho přepracování je využití konverzní reakce s oxidem hořečnatým. Cílem této práce bude studium průběhu uvedené konverzní reakce za různých podmínek.

V práci bude systematicky sledována konverzní reakce síranu železnatého s oxidem hořečnatým za různých reakčních podmínek. Podstatná část experimentů bude zaměřena na studium vlivu použitého oxidu hořečnatého připraveného z přírodního magnezitu na průběh reakce. Student provede výpal magnezitu při různých teplotách, stanoví strukturní vlastnosti vzniklého oxidu hořečnatého (porozimetrie, adsorpční metody, SEM, laserová difrakce) a u vybraných vzorků bude sledovat jejich reaktivitu pomocí konverzní reakce se síranem železnatým (analýza kapalné fáze metodou ICP). Na základě získaných výsledků pak vyhodnotí možnost využití studované reakce v praxi.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)