2022-105-28

Zpracování fosfátů na průmyslová hnojiva pomocí kyseliny sírové

Vedoucí práce: Doc. Ing. Jan Vídenský, CSc.

Fosfátové suroviny jsou výchozí látky pro výrobu sloučenin obsahujících fosfor, největší objem představují fosforečná hnojiva. První technologickou operací je jejich převedení z vodonerozpustné formy na sloučeniny rozpustné pomocí minerálních kyselin. Cílem této bakalářské práce je shromáždit na základě literární rešerše informace o dané problematice a experimentálně sledovat průběh rozkladu fosfátu kyselinou sírovou.

Průběh rozkladu vybrané frakce fosfátu v kyselině sírové bude sledován ve vsádkovém izotermním míchaném reaktoru. Za různých reakčních podmínek (teplota, koncentrace kyseliny, rychlost míchání, ….) bude gravimetricky vyhodnocen stupeň konverze. Vzniklý síran vápenatý bude dále konvertován na síran amonný.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)