2022-105-38

Galvanické pokovování titanu

Vedoucí práce: Doc. Ing. Martin Paidar, Ph.D.

Titan se v oxidačním prostředí pokrývá nevodivou vrtsvou TiO2. To z něj dělá vysoce stabilní materiál vhodný pro řadu průmyslových aplikací. Nicméně při nutnosti zajistit elektrickou vodivost, je třeba jeho povrch modifikovat stabilní vodivou vrstvou. Nejčastěji se využívá tenká vrstva drahých kovů, jako je platina nebo zlato. Zlato a platina mají vynikající chemické vlastnosti, především pak vysokou chemickou stabilitu. Proto nachází využití v mnoha průmyslových aplikacích. Hlavní nevýhodou je jejich vysoká cena. Proto je nutné nanesení pouze tenké vrstvy zlata nebo platiny na povrch titanu. Výsledný povlak pak představuje ekonomicky schůdnou variantu pro praktické aplikace.

Cílem práce je nalézt vhodný postup pro nanesení stabilní vrstvy zlata nebo platiny na povrch titanu. Student provede předúpravu povrchu titanu a následně bude studovat různé režimy elektrochemického vylučování povlaků drahých kovů. Připravené vrstvy pak bude charakterizovat z hlediska kvality povrchu i elektrochemických vlastností.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)