2022-105-44

Příprava a charakterizace membrán pro čištění bioplynu

Vedoucí práce: Doc. Dr. Ing. Vlastimil Fíla

Konzultant: Ing. Milan Bernauer, Ph.D.

Bioplyn patří mezi obnovitelné zdroje energie. Bioplyn, který je tvořen zejména CO2 a CH4, lze však také využít k výrobě biometanu nebo CNG. Membránové separace představují energeticky výhodnější alternativu ke standardním separačním technologiím (kryogenní separace, PSA, amínová vypírka atd.). Cílem práce je příprava a charakterizace membrán vhodných pro separaci CO2 z bioplynu.

Náplní práce studenta bude příprava a experimentální stanovení permeačních charakteristik membrán pro čištění bioplynu (odstraňování CO2). Pro přípravu membrán bude použit vybraný polymer syntetizovaný v rámci této práce (např. polyimid na bázi 6FDA, PIM-1, TR polymery) nebo průmyslově vyráběný polymer (MATRIMID, 6FDA-DAM, ULTEM apod.) Bude studován vliv teploty, tlaku a složení plynné směsi na separační účinnost připravených membrán.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)