2022-105-53

Příprava kompozitu MEA pro palivové články typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Palivové články představují perspektivní technologii budoucího zásobování společnosti energií. Mezi zásadní výhody této technologie patří ve srovnání s tepelnými stroji výrazně vyšší účinnost a zejména pak omezené emise. Tato práce je zaměřena na způsob přípravy základního kompozitu elektroda/membrána/elektroda (tzv. membrane electrode assembly MEA) do palivových článků typu PEM (proton exchange membrane). Cílem této práce je optimalizovat způsob přípravy MEA z komerčních prekurzorů s ohledem na dosažení požadovaného výkonu.

V rámci práce se student podrobně seznámí s jednotlivými komponentami MEA, jako jsou elektrody a membrána. S ohledem na požadované parametry bude připravovat vlastní elektrody a membrány s katalytickými vrstvami. Katalytické vrstvy budou na základní materiál nanášeny různými technikami. Připravené elektrody a membrány budou použity při sestavení MEA a porovnány s komerčně dostupnými materiály v laboratorních palivových článcích. Cílem práce je optimalizace přípravy jednotlivých komponent i finálního kompozitu MEA.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)