2022-105-54

Charakterizace katalyzátorů pro palivové články a elektrolyzéry typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Katalyzátor je klíčovou komponentou palivových článků. V současné době je hlavním cílem nalézt katalyzátory s minimálním obsahem platinových kovů. Ve spolupráci s partnerským pracovištěm budou připraveny nové katalyzátory a následně budou porovnány s komerčními materiály. Vedle elektrokatalytické aktivity na požadované reakce bude sledována i stabilita katalyzátorů. Nejlepší katalyzátory budou použity pro přípravu elektrod do PEM reaktoru.

Práce studenta bude spočívat v charakterizaci nově syntetizovaných katalytických částic pro palivové články a elektrolyzéry typu PEM. Elektrochemická aktivita a stabilita katalyzátorů bude stanovována pomocí elektrochemických technik na rotační diskové elektrodě i v laboratorním palivovém článku. Katalyzátory budou rovněž studovány pomocí technik rentgenové difrakční spektroskopie a skenovací elektronové mikroskopie. U katalyzátorů splňujících požadavky student následně provede přípravu elektrod, sestavení palivového článku ev. elektrolyzéru s následným ověřením vlastností katalyzátoru v reálných podmínkách.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)