2022-105-55

Vliv provozních podmínek na výkon svazku palivových článků typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Palivové články představují perspektivní technologii budoucího zásobování společnosti energií. Mezi zásadní výhody této technologie patří ve srovnání s tepelnými stroji výrazně vyšší účinnost a zejména pak omezené emise. Tato práce je zaměřena na vývoj APU jednotky se svazkem palivových článků typu PEM (proton exchange membrane). Tento typ článku poskytuje různý výkon v závislosti na provozních podmínkách (teplotě, vlhkosti, složení paliva, přítomnosti kontaminantů). Cílem této práce je posoudit vliv vybraných provozních parametrů na výkon a životnost palivového článku.

Student se podrobně seznámí s PEM palivovými články a zejména se svazky palivových článků. Náplní jeho práce bude optimalizace provozních parametrů jako je provozní teplota, tlak, stupeň zvlhčení a poměr vodíku recirkulovaného a odváděného ze svazku palivových článků. Cílem této práce je nalezení optimálních parametrů, aby výkon jednotlivých článků ve svazku byl konstantní s cílem omezení nežádoucích dějů a prodloužení životnosti celého zařízení.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)