2022-105-56

Využití 3D tisku při konstrukci palivového článku

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Palivový článek představuje moderní zdroj elektrické energie, pracující s vysokou účinností. Jednou z jeho kritických součástí je těsnění, kdy cena těsnění tvoří 15-20% celkové ceny palivového článku. V rámci této práce bude hledán nejvhodnější materiál pro výrobu těsnění pro palivové články. Při přípravě těsnění bude využívána technika 3D tisku. Použitelnost připravených těsnění bude ověřena v laboratorních palivových článcích. Připravená těsnění budou charakterizována z hlediska chemické stability i mechanických vlastností.

Student se v první řadě seznámí s technologií 3D tisku. Naučí se vytvářet modely ve vhodném software. Tyto modely budou následně vytištěny a poslouží pro studium a optimalizaci klíčových komponent palivového článku. Jenou z klíčových komponent je i těsnění, které zabraňuje nežádoucím unikům vodíku z palivového článku. Toto těsnění může být připraveno technikou 3D tisku z pružných filamentů. Cílem práce je nalezení vhodného filamentu a optimalizace tvaru těsnění tak, aby byly zajištěny jeho dobré těsnící vlastnosti.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)