2022-105-9

Elektrická vodivost polymerních kompozitů pro filamenty určené k 3D tisku

Vedoucí práce: Ing. Martin Prokop, Ph.D.

Konzultant: Ing. Dita Hronová

Rozmach 3D tisku v poslední dekádě umožnil rychlejší a efektivnější výrobu tvarově komplikovaných výrobků z polymerů. Mezi výhody 3D tisku patří variabilita možných tvarů a polymerních materiálů, automatizace výroby a nízká míra produkce odpadů. Materiál a vlastnosti polymerního filamentu jsou zásadní pro parametry výsledného výrobku. Kompozity polymeru a kovu naneseného na nanovláknech anorganického materiálu mohou nalézt zajímavé využití pro 3D tisk elektronických komponent a posunout technologii k aplikaci do nových průmyslových odvětví.

V průběhu práce bude student optimalizovat konstrukci vodivostní cely a připravovat vzorky polymeru pro měření elektrické vodivosti. Bude určovat hodnoty vodivosti v podélném a příčném směru v širokém teplotním rozmezí, s cílem popsat elektrické vlastnosti vzorků polymerních kompozitů.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)