2022-106-13

Biologicky odbouratelné slitiny zinku připravené postupy práškové metalurgie.

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jan Pinc

Příprava a charakterizace slitin na bázi zinku obsahující vhodné legující prvky (Mg, Ca, Li, Ag) postupy práškové metalurgie zahrnující postupy mechanického legování, atomizace v plynu, sintrace v plazmatu, či extruze. Cílem práce je připravit materiály se zlepšenými mechanickými vlastnostmi pro potenciální aplikace v medicíně (např. šrouby, stenty).

Náplňí studenta/studentky budé příprava slitin zinku vybranými metodami práškové metalurgie (mechanické legování, atomizace v plynu, sintrace v plazmatu, extruze). Některé postupy jako např. atomizace v plynu, extruze budou provedeny na spolupracujícím pracovišti. Připravené materiály budou dále analyzovány z pohledu mikrostruktury materiálu, základních mechanických a korozních vlastností. Získané výsledky budou porovnány s materiály připravenými konvenčními postupy. Výsledkem práce studenta bude rovněž zhodnocení přínosu postupů práškové metalurgie k dosažení žádoucích vlastností výsledného materiálu.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)