2022-106-14

Ultralehké slitiny hořčíku s lithiem pro speciální aplikace.

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Klára Hosová

Ultralehké slitiny Mg-Li nabízejí značný potenciál pro aplikace v automobilovém a leteckém průmyslu, ale i pro oblast vývoje biodegradovatelných implantátů. Příprava a charakterizace slitin Mg-Li-Al inovativními postupy práškové metalurgie je přitom dosud téměř neprobádanou oblastí. Práce zahrnuje popis chování slitin na bázi hořčíku obsahující jako hlavní legující prvky Li a Al připravených postupy práškové metalurgie zahrnující atomizaci v plynu, sintraci v plazmatu, extruzi. Cílem práce je detailně analyzovat materiály připravené v kooperaci s dalšími institucemi z pohledu mikrostruktury, mechanických a korozních vlatsností a provést srovnání s vlastnostmi materiálů připravených konvenčními postupy (lití, extruze).

Náplňí studenta/studentky bude detailní charakterizace slitin Mg-Li-Al připravených vybranými postupy práškové metalurgie (atomizace v plynu, sintrace v plazmatu, extruze). Připravené materiály budou analyzovány z pohledu mikrostruktury materiálu, mechanických (zkouška v tahu, tlaku, tečení) a korozních vlastností (expoziční zkoušky, základní elektrochemické zkoušky). Výsledkem práce studenta bude zhodnocení vlivu využitých postupů práškové metalurgie na dosažené vlastnosti výsledného materiálu v porovnání s konvenčně připraveným materiálem stejného složení.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)