2022-106-3

Slitiny hliníku a titanu legované přírodní směsí prvků

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Konzultant: Ing. Alisa Tsepeleva

Hlubokomořské konkrece jsou potenciálním zdrojem různých kovů. Jejich dosud uvažované zpracování, tedy extrakce jednotlivých kovů, je technicky i ekonomicky náročné. Tato práce se zabývá možností využití hlubokomořských konkrecí redukovaných metalotermicky (hliníkem nebo titanem) jako směsi legujících prvků do hliníku a do titanu. Vzniknou tak zcela nové slitiny, využitelné potenciálně jak v technických aplikacích (automobilový a letecký průmysl), tak i v medicíně (implantáty).

Náplní práce bude metalotermická redukce hlubokomořských konkrecí, příprava slitin kombinací mechanického legování a slinování v plazmatu a popis jejich mikrostruktury a vlastností. Mikrostruktura bude pozorována optickým i elektronovým mikroskopem. Studované vlastnosti budou tvrdost, pevnost v tlaku a odolnost proti mechanickému opotřebení.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)