2022-106-7

Vliv vnějších faktorů během přípravy a zpracování slitiny na výsledné vlastnosti odlitků

Vedoucí práce: Ing. Jan Šerák, Ph.D.

V současné době jsou již prakticky vyčerpány možnosti vývoje nových slévárenských hliníkových slitin. Nyní je kladen důraz na optimalizaci procesu výroby odlitků a jejich zpracování. Při výrobě odlitků se současně uplatňuje velké množství faktorů. Cílem této práce je zmapování vlivu vybraných vnějších vlivů na výsledné vlastnosti zadaných hliníkových slitin.

Student vypracuje literární rešerši zaměřenou na vliv vnějších faktorů při zpracování hliníkových slitin na vlastnosti odlitků. V elektrické indukční peci budou připraveny studované slitiny podle zadání. Připravené slitiny budou exponovány vnějším vlivům (míchání, změny teploty, aj.). V rámci experimentu budou hodnoceny mikrostruktura (světelný a elektronový mikroskop) a mechanické vlastnosti (zkouška jednoosým tahem a tlakem, tvrdost) slitin.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)