2022-106-8

Nové hořčíkové slitiny odolné za zvýšených teplot

Vedoucí práce: Ing. Jan Šerák, Ph.D.

Slitiny hořčíku představují materiály s velmi dobrým poměrem mezi jejich mechanickými vlastnosti a husutotou. To je předurčuje pro výrobu komponent dopravních prostředků kde je hlavním cílem snížení hmotnosti vozidla a tím i snížení spotřeby paliva a také emisí výfukových plynů. Využití běžných hořčíkových slitin v dopravním průmyslu brání jejich nízká tepelná stabilita za zvýšených teplot. Proto je snaha vyvíjet nové typy slitin s vyhovujícími mechanickými vlastnostmi za vyšších provozních teplot.

Student nejprve vypracuje literární rešerši zaměřenou na vliv přísadových prvků zlepšujících stabilitu hořčíkových slitin za zvýšených teplot na jejich vlastnosti. V elektrické indukční peci budou připraveny studované slitiny podle zadání. V rámci experimentu budou hodnoceny mikrostruktura (světelný a elektronový mikroskop) a mechanické vlastnosti (zkouška jednoosým tahem a tlakem, tvrdost) slitin.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)