2022-107-24

Rekonstrukce nádob z Mostecké ulice v Praze

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Mgr. Romana Kozáková

Středověká (gotická a renesanční) skla z Národního Muzea v Praze z archeologického výzkumu z 30. let minulého století se nachází v torzálním stavu. Cílem práce bude nalezené střepy vyhledat, očistit a složit tvary vyhledaných nádob. U restaurovaných nádob bude zjištěno taky chemické složení, které jim společně s tvarem pomůže dovodit provenienci.

Náplní práce studenta bude vyhledání nádob na základě podobnosti střepů (barevně i typem koroze), stupeň dochování nádoby určit pomocí optické mikroskopie a připravit vzorky k chemické analýze (SEM/EDS nebo XRF). Stupeň dochování nádob bude určujícím k volbě použitého adheziva (Paraloid B72 nebo Araldite 2020). Práce bude dokumentována fotograficky a zrestaurované nádoby budou zakresleny.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)