2022-107-25

Sledování interakce skla s pufry organické povahy

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Ing. Diana Horkavcová, PhD.

Bioskla jsou testována in vitro v roztoku SBF (Simulated Body Fluid), který je pufrován TRISem s HCl. V předešlých pracích naší laboratoře bylo zjištěno, že pufr není interní a aktivně interaguje s testovaným sklem. Organické sloučeniny skla korodují, ovšem není zcela jasný mechanizmus a hlavně rychlost korozních procesů. Předmětem práce bude detailnější studium této interakce.

Náplní práce studenta bude série korozních testů skel (sodno-vápenatá nebo draselno-vápenatá) s roztoky organických pufrů (TRIS nebo HEPES). Roztoky výluhů budou analyzovány metoodu AAS a ICP, materiál bude studován pomocí SEM/EDS, OM a XRF. Výsledkem testů bude srovnání korozních rychlostí a doporučení/nedoporučení využití organických sloučenin k pufrování roztoků při testech skel.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)