2022-107-27

Defektoskopie glazur archeologické keramiky

Vedoucí práce: Ing. Mária Kolářová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

Glazury archeologických nálezů vykazují různé typy poškození. Jejich zdrojem může být nevhodná volba dekoračního materiálu při výrobě anebo působení okolního prostředí. Výrazné defekty jsou často důsledkem heterogenní koroze barevných glazur archeologického materiálu v prostředí odpadních jímek. U archeologických nálezů z hradčanských paláců byly pozorovány povrchové změny žlutých a zelených glazur. Cílem práce je identifikace zdroje změn pomocí defektoskopie s využitím Ramanovy spektroskopie, která je v současné době stěžejní analýzou pro pigmenty.

Náplní práce studenta je v první fázi vstupní charakterizace barevných glazur archeologického nálezu pomocí elektronového mikroskopu, rentgenových analýz a především Ramanovy spektroskopie. Následně proběhne odběr a charakterizace střepových hmot a korozních vrstev. Na základě výsledků bude provedeno hodnocencení typu defektů a posouzení zdroje poškození povrchů hodnocených nálezů.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)