2022-107-29

Vliv Ca- složky na rozměrovou stabilitu keramických obkladů

Vedoucí práce: Doc. Ing. Alexandra Kloužková, CSc.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

V současné době dominujíí trhu velkoformátové obklady. Stěžejním parametrem těchto výrobků je rovinnost a rozměrová přesnost, které jsou zajištěny dobře zvládnutým výpalem velkoplošných výlisků a stabilitou konečných výrobků ve vlhkém prostředí. Cílem práce je příprava hmot s vhodným poměrem vápenatých složek a následné stanovení nevratné vlhkostní roztažnosti vypálených vzorků.

Náplní práce studenta bude příprava vzorků z běžných průmyslových surovin, jejich výpal a následná charakterizace střepových hmot zejména fázového složení pomocí rentgenových a termických analýz, měření vhkostní roztažnosti kontrakčně dilatační termickou metodou.Na základě interpretace výsledků bude zhodnocen vliv úpravy surovin na požadovanou rozměrovou stabilitu vzorků.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)