2022-107-30

Testování kaolinu pro aplikaci ve farmacii

Vedoucí práce: Doc. Ing. Alexandra Kloužková, CSc.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

Jíly se ve farmacii používají jako látky pomocné (emulgátory a nosiče léčiv) i účinné (např. jako antidiaroika). Cílem práce bude charakterizovat nově těžený kaolin pro použití ve farmacii a to jak z hlediska jeho složení (rengenové metody XRF a XRD a IČ) a požadovaných vlastností (sorpční schopnost, ztrátra sušením atd.), tak z hlediska jeho chování při lisování (tj. parametry připravených farmaceutických tablet - oděr, rozpadavost, pevnost v tahu).

Náplní práce studenta je v první fázi vstupní charakterizace kaolinu pomocí rentgenových a termických analýz a Infračervené spektroskopie. Následně proběhne hodnocení požadovaných vlastností a posouzení vhodnosti jeho využití ve farmaceutické praxi.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)