2022-110-14

Příprava meso-substrátů pro enantioselektivní nukleofilní fluorace

Vedoucí práce: prof. Ing. Jaroslav Kvíčala, CSc.

Příprava meso-epoxidů, diolů, cyklických sulfátů, esterů sulfonových kyselin a dalších prochirálních sloučenin. Cílem práce je získat látky s dvěma sekundárními stereogenními centry s opačnou absolutní konfigurací, jejichž fluorace chirálními nukleofilními fluoračními činidly, vyvinutými v laboratoři školitele, povede k chirálním fluoralkanolům a analogickým sloučeninám.

Náplní práce studenta bude organická syntéza prochirálních substrátů pro modelové enantioselektivní nukleofilní fluorace s využitím jak nestereoselektivních reakcí a následné separace diastereoisomerů, tak přednostně stereoselektivních postupů. Součástí práce bude i příprava vybraných achirálních a chirálních fluoračních činidel a jejich testování na připravených substrátech.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)