2022-110-15

Vedoucí práce: prof. Ing. Jaroslav Kvíčala, CSc.

Příprava 2,2-difluorimidazolidinů modifikovaných polyfluor- nebo polyfluorpolyoxaalkylovými skupinami s methylenovou nebo ethylenovou nefluorovanou spojkou. Cílem práce je studium těchto sloučenin jako nukleofilních fluoračních činidel recyklovatelných fluorovými separačními metodami.

Náplní práce studenta bude organická syntéza polyfluoralkylovaných 2,2-difluorimidazolidinů reakcí ethylendiaminu s polyfluor- a polyfluorpolyoxaalkyl-trifláty a nonafláty, následnou cyklizací a fluorací, příprava vhodných primárních a sekundárních substrátů pro nukleofilní fluorace, a studium příslušných fluoračních reakcí s přihlédnutím k vlivu délky nefluorované spojky a typu polyfluoralkylů. Studována bude také středně fluorová separace a recyklace použitých činidel s cílem zvýšit efektivitu separace produktů.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)