2022-110-16

Syntéza chirálních fotosenzitivních kapalně krystalických monomerů

Vedoucí práce: doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D.

Konzultant: Ing. Michal Šmahel

Díky široké oblasti aplikací od pokročilých materiálů po systémy pro transport léčiv představují funkční kapalně-krystalické polymery aktivně studovanou oblast materiálové chemie. Jednou z hlavních priorit je zavedení chirálních nebo fotosensitivních jednotek do struktury polymeru, který může následně vykazovat lepší biokompatibilitu nebo schopnost fotochemické modulace vlastností. Cílem práce bude syntéza fotosensitivních kapalných krystalů lineární a lomené struktury s terminální skupinou umožňující snadnou ko-polymeraci.

Úkolem studenta bude syntéza série modelových chirálních kapalně krystalických materiálů s polymerizovatelnou jednotkou, jejich charakterizace a studium mesomorfních vlastností.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)