2022-110-19

Výpočty a syntéza UV-VIS aktivních mechanoforů

Vedoucí práce: Ing. Martin Krupička, Ph.D.

Kovalentní mechanochemie se zabývá studiem vlivu mechanické síly na strukturu a reaktivitu molekul. Deformace molekul je měřitelná za předpokladu, že je spojena se změnou spektroskopických vlastností. Jedním z dobře modifikovatelných systému je cyaninový skelet, který je charakteristický výraznou absorpcí a dostatečnou fluorescencí, v závislosti na délce systému zasahující až do blízké infračervené oblasti. Působením mechanické síly na cyaniny a makrocykly obsahující cyaninovou jednotku je možné modulovat jejich spektroskopickou odezvu. Cílem práce je kvantově-mechanické studium cyaninů za působení mechanické síly. Vybrané intermediáty vedoucí k mechanosensitivním cyaninům budou syntetizovány v rámci experimentální části práce.

Student si osvojí základy molekulárního modelování, optimalizací geometrie a metodologie simulace působení externí síly na molekulu. Využita bude zejména Density Functional Tight Binding aproximace pro výpočet geometrií a UV-VIS spekter. Důraz bude kladen na vyhodnocení vypočtených dat a jejich využití k upřesnění navrhované struktury molekuly. Experimentální část práce je zaměřena na syntézu dostupných prekurzorů a intermediátů ve větších množstvích.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)