2022-110-20

Syntéza chirálních dopantů pro kapalně krystalické polymery

Vedoucí práce: doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D.

Chirální kapalně krystalické polymery kombinují unikátní dynamické vlastnosti polymerů a jedinečné supramolekulární uspořádání kapalných krystalů. Cílem práce je návrh a syntéza chirálních kapalných krystalů s polymerizovatelnou jednotkou ve struktuře a jejich využití v přípravě chirálních polymerů se schopností selektivně odrážet světlo ve viditelné oblasti spektra. Modelové polymerní materiály budou založeny na kopolymeraci vhodných komerčně dostupných monomerů a síťovadel s připravenými chirálními kapalně krystalickými monomery.

Úkolem studenta/studentky bude syntéza a optimalizace struktury chirálního kapalného krystalu, jeho charakterizace spektroskopickými metodami a využití pro přípravu kopolymeru s vhodnými monomery a síťovadly.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)