2022-110-21

Syntéza 2D-extendovaných aromátů a jejich fyzikálně-chemické vlastnosti

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D.

Konzultant: RNDr. Irena G. Stará, CSc.

Cílem práce je příprava laterálně extendovaných helicenů s využitým Suzuki-Miyaura reakce a cykloisomerizace alkynů. Z hlediska molekulárního designu se jedná o hybridní sloučeniny, které spojují strukturní rysy jednoduchých helicenů a acenů. Pozornost bude zaměřena na jejich charakterizaci z hlediska krystalového uspořádání, (chir)optických vlastností a transportu náboje.

Náplní práce bude příprava cílových látek v racemické podobě pomocí standardních metod organické syntézy. Sloučeniny konfiguračně stabilní budou rozděleny na enantiomery pomocí chirální HPLC. Látky budou charakterizovány mj. pomocí UV-Vis, ECD a fluorescenční spektroskopie, v případě krystalů i pomocí roentgenostrukturní analýzy. U vybraných látek bude studována možnost tvorby tenkých filmů, u nichž bude zkoumána mobilita náboje (pomocí OFET zařízení).

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)