2022-110-3

Řízená prostorově rozlišená depozice/funkcionalizace povrchů

Vedoucí práce: Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.

Konzultant: Mgr. Otakar Frank, Ph.D. (ÚFCH JH AVČR)

Moderní elektronické součástky vyžadují kombinace funkčních materiálů (např. vodiče, polovodiče, izolanty) ve třech dimenzích s mikro/nanometrickou prostorovou přesností. Aktuálně dostupné techniky opakují fotolitografické procesy s vysokým počtem kroků, což s sebou nevyhnutelně nese nežádoucí kontaminaci povrchů. Cílem práce je využít principů lokální depozice a/nebo chemické funkcionalizace materiálu, který pak bude sloužit jako selektivní substrát pro následné kroky depozice funkčních elektronických materiálů ((polo)-vodič, izolant) metodami „on-surface growth“.

Student otestuje několik přístupů počínaje konvenční fotolitografií, přes interferující elektromagnetická pole po mikroelektrochemické metody k prostorově rozlišené funkcionalizaci povrchů, mezi které budou patřit sklo, ITO, Si, 2D vrstvy, kovy ad. Stěžejní součástí práce bude prokázat strukturování povrchu v rozsahu desítek nm po jednotky µm souborem mikro- a nano- spektroskopických metod.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)