2022-110-9

Využití mikrovlnného ohřevu pro přípravu derivátů triptycenu

Vedoucí práce: Ing. Markéta Rybáčková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Kateřina Kučnirová

Dielsova-Alderova reakce anthracenu s vhodnými dienofily může poskytovat deriváty triptycenu. Cílem práce bude studium této reakce v mikrovlnném reaktoru, což umožní výrazně zkrátit reakční čas a zvýšit výtěžek. Takto připravené sloučeniny mohou sloužit například jako prekurzory chirálních fluoračních činidel na bázi derivátů imidazolu či hypervalentních sloučenin křemíku pro stereoselektivní syntézu fluorovaných léčiv.

Práce bude zahrnovat syntézu derivátů anthracenu a následné studium jejich Dielsovy-Alderovy reakce s 1,4-epoxy-1,4-dihydronaftalenem a dalšími dienofily v mikrovlnném reaktoru. Součástí práce bude především optimalizace reakčních podmínek (teplota, reakční doba, rozpouštědlo) na modelových substrátech. Optimalizované reakční podmínky budou využity pro syntézu série derivátů triptycenu.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)