2022-111-11

Vývoj technologie pro přípravu Pt(IV) komplexu ve farmaceutické čistotě

Vedoucí práce: Ing.Kamila Syslová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Lada Sekerová

Pt(IV) komplexy fungují jako prodrug Pt(II) komplexů užívaných v terapii nádorových onemocnění. Přestože se jedná o velmi slibnou skupinu léčiv, jež má potenciál odstínit nežádoucí účinky současně klinicky užívaných Pt(II) chemoterapeutik při zachování jejich vysoké účinnosti, není dosud žádné léčivo z této skupiny schváleno. Cílem této práce bude preklinický vývoj patentově chráněného Pt(IV) komplexu, především vypracování technologie jeho syntézy a purifikace s cílem získat látku ve farmaceutické čistotě. Důraz bude kladen na chemickou i fyzikální čistotu.

Výzkumná činnost studenta bude zaměřena především na optimalizaci reakčních podmínek syntézy a nalezení vhodného izolačního a purifikačního postupu s akcentem na vysokou výtěžnost a efektivitu. Nedílnou součástí bude komplexní charakterizace připravené látky pomocí pokročilých analytických technik, přičemž nebudou opomenuty fyzikální parametry připravené substance jako je velikost části či polymorfie.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)