2022-111-27

Ovlivnění rozpadu tablet formulačními technikami

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Radim Bittner

Klíčovou vlastností tablety léčiva je její schopnost rozpadat se ve vodném prostředí na menší částice a tím umožnit rychlé rozpuštění obsažené léčivé látky. Tomu napomáhají speciální pomocné látky, tzv. rozvolňovadla, které napomáhají vstupu kapaliny do tablety a svým bobtnáním vyvíjejí napětí, které rozpad tablety urychluje. Cílem této práce bude studovat vliv různých typů rozvolňovadel a různých způsobů jejich začlenění do kompozice tablety na rychlost absorpce kapaliny do tablety a velikost fragmentů vznikajících jejím rozpadem.

Práce studenta bude zahrnovat přípravu směsí a tablet a sledování kinetiky jejich rozpadu a generovaných fragmentů pomoci optické mikroskopie a statického rozptylu světla. Student též bude zpracovávat obrazová data z mikroskopu a provádět jejich kvantitativní interpretaci obrazovou analýzou.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)