2022-111-29

Technologické aspekty zpracování prášků v procesu přímého lisování tablet

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Pavlína Komínová

Přímé lisování tablet ze směsi práškových aktivních a pomocných látek klade vysoké nároky na jejich mechanické vlastnosti, zejména sypné vlastnosti a kompaktovatelnost. Moderní techniky studia reologie práškových látek a jejich směsí a kompaktační analýza směsí jsou efektivními nástroji pro řešení technologických problémů se zpracovatelností. Cílem práce je ve spolupráci s průmyslovým partnerem identifikovat a odstraňovat problémy ve výrobě konkrétních léčivých přípravků.

Student bude v rámci experimentální práce připravovat formulace pro lisování tablet. Pomocí práškového reometru bude měřit sypné vlastnosti látek a směsí. Bude měřit lisovací charakteristiky produku pomocí kompaktačního analyzátoru, připravovat tablety a stanovovat jejich vlastnosti. V interpretační části se pokusí navrhnout vhodné úpravy formulací nebo procesu lisování pro optimalizaci výrobního procesu.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)