2022-111-30

Zlepšování biologické dostupnosti léčiv nosičovými formulacemi na bázi mikrosuspenzí

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Nikita Marinko

Mikrosuspenze špatně rozpustných léčivých látek jsou snadno připravitelné mokrým mletím v kapalných médiích různého typu a jejich pevné částice mají vhodnou velikost pro nanášení na pevné nosiče, nebo inkorporaci do polymerních filmů. Tyto formulace pak těží z velkého, dobře smáčivého povrchu léčiva a dosahují zvýšené rychlosti jeho uvolňování. Cílem práce je optimalizace formulace takových systémů pro konkrétní léčivo.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu mikrosuspenzí v planetovém kulovém mlýnu a jejich charakterizaci metodou statického rozptylu světla a mikroskopie. Podle typu konkrétního léčiva pak bude optimalizovat formulaci mikrosuspenze do pevné lékové formy.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)