2022-111-37

Příprava nanohybridů typu kovová nanočástice - dvou-dimenzionální (2D) nosič litografickou depozicí platiny

Vedoucí práce: Ing. Martin Veselý, Ph.D.

Kontrolovaná depozice nanočástic na povrchu 2D nosiče je prvotní podmínkou pro studium vzájemných interakcí mezi aktivními centry v průběhu heterogenně katalyzované chemické reakce, tzn. jak reakce na jednom aktivním centru ovlivňuje reaktivitu svého okolí. Taková znalost je pak zcela zásadní pro pochopení heterogenně katalyzovaných reakcí hojně využívaných v chemickém a farmaceutickém průmyslu.

Práce bude zaměřena na cílenou depozici platinových nanočástic na povrch 2D nosičů jako jsou grafen, černý fosfor, germanen či arsenen. Důraz bude kladen na reprodukovatelnost a cílenou povrchovou hustotu nanočástic. Student provede litografickou depozici z organického prekurzoru platiny, který je přiváděn k místu depozice systémem vstřikování plynů (Gas Injection System) kombinovaného elektronového a iontového mikroskopu (FIB-SEM). Student bude studovat vztah mezi depozičními parametry, použitým typem a tloušťkou 2D nosiče a geometrií připravených nanočástic pomocí korelativní skenovací a transmisní elektronové mikroskopie.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)