2022-111-38

Využitých vrstevnatých sulfidů kovů v hydrogenačních a hydrorafinačních reakcích

Vedoucí práce: Ing. Martin Veselý, Ph.D.

Kovy katalyzované hydrogenační a hydrorafinační reakce nacházejí nepřeberné uplatnění v chemickém a farmaceutickém průmyslu, přičemž aktivita a selektivita katalyzátoru mají významný vliv na efektivitu reakce. Mezi typicky používané katalytické materiály patří sulfidy molybdenu, wolframu, niklu a kobaltu. Tyto sulfidy mohou také existovat ve formě 2D (vrstevnatých) materiálů, které všeobecně vykazují vysokou katalytickou aktivitu vzhledem k velkému dostupnému povrchu.

Práce bude zahrnovat kinetická měření modelové hydrogenační a hydrorafinační reakce a srovnání aktivity a selektivity standardních (objemových) krystalů sulfidů kovů a jejich vrstevnatých doplňků. Aktivita bude testována v kapalné fázi v promíchávaném vsádkovém reaktoru s cílem stanovit vliv složení a formy sulfidů na aktivitu katalyzátoru. Student bude dále korelovat sledovanou aktivitu s výsledky ze spektroskopické (IR, Raman, XRD) a mikroskopické (SEM, TEM, AFM) charakterizace katalyzátoru.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)