2022-112-30

Vývoj houževnatých polymerů pro reaktivní 3D tisk

Vedoucí práce: doc. Merna

Rozšířený a laicky využitelný 3D tisk pomocí FDM strunové technologie má zásadní nevýhody anizotropních vlastností daných tisknutím po nedostatečně slinutých vrstvách. Pro přípravu kvalitních výrobků pro náročnější aplikace (např. biomateiálů) je vhodnější náročnější technologie reaktivního tisku SLA zahrnujícího nejčastěji fotopolymeraci monomerů přítomných v tiskové hmotě. Sortiment reaktivních prekurzorů je poměrně omezený a soustředěný na systémy poskytující homogenní materiály. Záměrem této práce je využití principů známých pro výrobu rázuvzdorných polymerů, t. zavedení kaučukovité (minoritní) fáze zvyšující houževnost do (majoritní ) fáze plastu. Cílem práce je proto vývoj nových receptur pro přípravu náplní 3D tiskáren pro technologii reaktivního tisku (SLA) poskytujících vícefázové houževnaté materiály. Zadání bakalářské práce je podmíněno absolvováním zkoušky z Makromolekulární chemie.

Radikálovou fotopolymerací styrenu v přítomnosti funkcionalizovaného kaučukovitého amorfního polyethylenu budou připravovány nové houževnaté materiály pomocí 3D SLA technologie. Klíčovým krokem je zavedení dvojných vazeb do struktury větveného PE připravovaného chain-walking katalyzátory kopolymerací s vhodnými komonomery. Součástí práce může být i optimalizace fotopolymeračního procesu.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)