2025-101-11

Supramolekulární gridy jako multivalentní základ pro přípravu 1D a 2D koordinačních architektur.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Alice Kulagová

Náplní práce je příprava supramolekulárních gridů vhodně funkcionalizovaných tak, aby se pomocí supramolekulárních interakcí spojovaly do větších oligomerních struktur. Součástí práce bude také studium komplexačních rovnováh ligand-kov a studium vlivu kovového kationtu na výslednou podobu komplexu. Design gridů bude cílit na možné využití v povrchovém inženýrství a nanoelektronice.

Student bude připravovat modifikované supramolekulární gridy, které poté budou v externí spolupráci zakomponovány do polymerní matrice. V následujícím kroku bude student studovat vlastnosti (tvar, vodivost, pevnost) materiálů v závislosti na přítomnosti kovů s různými koordinačními vlastnosti. Na závěr projektu pak bude studovat možnost ovlivnění charakteristik materálu pomocí elektrochemického přepínání mezi různými oxidačními stavy vybraného kovu (např. Cu+/Cu2+)

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)