2025-101-14

Syntéza a studium funkcionalizovaných koordinačních sloučenin jako multivalentních motivů zprostředkovávajících interakci mezi proteiny.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Alice Kulagová

Náplní této práce bude studium dynamických komplexačních rovnováh komplexů přechodných kovů, především Ru, Cu a Zn. Cílem bude získat poznatky vedoucí k přípravě komplexů kovů, které ponesou větší množství biologicky aktivních ligandů vhodných pro inhibici nebo degradaci proteinů. Tyto poznatky budou poté využity ke kombinatoriální přípravě dynamických bioanorganických komplexů kompatibilních s buněčným prostředím a zprostředkovávajících interakce mezi proteiny.

Náplní práce studenta bude příprava komplexů na bázi polypyridinových ligandů nejprve s Ru a poté s Cu, Zn atd. Připravené komplexy budou funkcionalizovány buď sacharidovými zbytky interagujícími s lektiny nebo ligandy indukujícími cílenou proteolytickou degradaci proteinů. Součástí práce bude jak syntéza komplexů, tak i jejich charakterizace pomocí různých spektroskopických metod. Biologická aktivita vhodných komplexů bude poté ověřena ve spolupráci s externím pracovištěm.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)