2025-101-21

Kovové nanočástice ve skelné matrici a jejich optické vlastnosti

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavla Nekvindová Ph.D.

Konzultant: Ing. Petr Vařák Ph.D.

Nanočástice kovů jsou široce používány v povrchově zesílené spektroskopii, chemických a biologických senzorech, a dále v oblasti světelné mikroskopie. Cílem práce je příprava sady skel obsahujících kovové (Cu, Ag, Au) nanočástice různých tvarů, velikosti a distrubuce. Následně pak hledání souvislostí mezi složením, strukturou, technologickým postupem a lineárními, popř. nelineárními optickými vlastnostmi.

Náplní práce studenta bude příprava žíhání a charakterizace skel obsahujících nanočástice kovů. Student bude u připravených skel měřit chemické, strukturní a optické vlastnosti, popřípadě vyzkouší možnost využití nových bezkelímkoých technologií. Jeho poznatky povedou ke schopnosti dokázat ovládat růst a výsledné optické vlastnosti nanočástic.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)