2025-101-22

Studium optických vlastností a možného využití struktury diamant/ perovskit

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavla Nekvindová Ph.D.

Perovskity jsou v současné době zkoumány především díky možnosti modifikovat různými substitucemi kationtů i aniontů jejich vlastnosti. Diamant vykazuje naopak zcela vyjímečné materiálové vlastnosti jako je tvrdost, chemická odolnost, nízká dielektrická konstanta a současně biokompatibilita. Práce je zaměřena na základní materiálový výzkum mono- a poly-krystalických perovskitových a diamantových tenkých vrstev a jejich kombinace s cílem modulovat elektrooptické vlastnosti vzniklé heterostruktury.

Návrhy a syntéza heterostruktur, modulace jejich strukturních, elektrických a optických vlastností vyvolaných interními (dotování, stres) a vnějšími (elektrické pole, světlo) stimuly bude zkoumána pomocí především optických analytických technik, které si student během práce osvojí. Navíc bude student provádět také teoretické modelování a výpočty, které pomohou ukázat správné experimentální směry.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)