2025-101-23

Depozice tenkých vrstev perovskitů pro použití v multivrstevnatých vícefunkčních materiálech

Vedoucí práce: doc. Ing. Kateřina Rubešová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Vít Jakeš, Ph.D.

Pro aplikační využití jsou zajímavými materiály takové, v nichž se vhodně doplňují různé, např. magnetické a optické, vlastnosti. Těch je možno dosáhnout vhodným složením matrice a jejími dopacemi. Tato práce se zaměřuje na depozici tenkých vrstev perovskitových a příbuzných struktur – např. BaTiO3 nebo LiNbO3 – jednak na krystalické, ale i polymerní substráty. Pro stabilizaci roztoků budou použity ve vodě rozpustné polymery. Cílem bude optimalizovat optické vlastnosti vrstev, zejména optickou transparenci pro další využití v multifunkčních oxidových strukturách.

Po volbě vhodného složení oxidu a příslušné depoziční metody, bude student připravené vzorky charakterizovat z pohledu fázového složení, mikrostruktury a optických vlastností. K přípravě tenkých vrstev budou použity nejenom sol-gel metody, ale i hydrotermální růst z vodných roztoků.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)