2025-101-25

Příprava směsných kuprátů vzácných zemin jako aditiv do HT supravodičů

Vedoucí práce: doc. Ing. Kateřina Rubešová, Ph.D.

Konzultant: prof. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D.

Vysokoteplotní supravodiče na bázi RE-Ba-Cu-O patří nejenom ke komerčně využívaným supravodivým materiálům, ale jsou také předmětem dalšího výzkumu a vývoje. Jednou z cest, jak vylepšit supravodivé parametry, je zavádění tzv. pinningových center, kterými mohou být například nesupravodivé fáze nebo defekty ve struktuře. Pinningová centra mohou hrát také roli při nastavení kyslíkové stechiometrie výsledného supravodiče, což je pro vlastnosti RE-Ba-Cu-O zásadní. Nakonec může dojít přítomností pinningových center ke zlepšení mechanických vlastností. Cílem této práce bude připravit, charakterizovat a testovat fáze typu Re2Ba4CuMOx, kde M budou různé kovy d-prvků.

Student připraví oxidové prášky zadaného složení různými metodami (např. reakce v pevné fázi, sol-gel metoda, hydrotermální růst) a vyhodnotí vliv podmínek přípravy na fázové složení a velikost částic. Takto připravené prášky budou testovány při přípravě supravodivých jednodoménových REBCO objemových vzorků pomocí TSMG, případně SDMG.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)