2025-101-26

Příprava a růst nanokompozitních skleněných vláken s luminiscenčními vlastnostmi

Vedoucí práce: Ing. Petr Vařák Ph.D.

Konzultant: doc. Ing. Pavla Nekvindová Ph.D.

Monitorování a vizualizace škodlivého záření je pro člověka velmi důležitá. Radioluminiscenční materiály dokáží obvykle převádět škodlivé záření na viditelné světlo, které lze dále detekovat očima nebo běžnými detektory. Cílem práce bude příprava anorganického luminiscenčního nanokompozitu obsahujícího keramické luminiscenční nanočástice distribuované v hostitelské skleněné matrici a popis oblasti jejich chemické a tepelné stability. Vyvinutý materiál bude testován pro přípravu optického vlákna, které by se využívalo jako vláknový senzor optického záření.

Náplní práce studenta bude hledání vhodné složení skla a jeho následná úprava vedoucí ke vzniku oxidových nanočástic vykazujících luminiscenci, tj. student bude připravovat skleněnou popř. sklokeramickou preformu, ze které bude taženo optické vlákno. Materiál bude analyzovat pomocí XRF, XFD a TEM a popíše jeho optické vlastnosti (luminiscenci, absorpci a index lomu).

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)