2025-101-29

Syntéza a charakterizace vrstevnatých aluminátů

Vedoucí práce: Ing. Ladislav Nádherný, Ph.D.

Struktura vrstevnatých aluminátů, jež se řadí mezi Ruddlesdenovy-Popperovy fáze, obsahuje perovskitové jednotky (ABO3), mezi kterými jsou vnořené halitové sub-struktury (AO), kde A je 12ti- nebo 9ti-koordinovaný těžký kation (vnitřně přechodný prvek), B je menší kation s oktaedrickou koordinací (obvykle dvoumocný kation). Tyto materiály jsou ne příliš prozkoumané a jsou vhodné díky své relativně vysoké hustotě, chemické stabilitě a variabilitě dopování například na optické aplikace.

Student bude v rámci práce připravovat pomocí metody sol-gel polykrystalické vzorky aluminátů o zadaném složení, optimalizovat přípravu a měřit strukturu a fázovou čistotu připravených vzorků pomocí rentgenové difrakce.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)