2025-101-30

Příprava polypyridinových ligandů nehemového typu a jejich interakce s lehkými přechodnými kovy

Vedoucí práce: Ing. Hana Kotoučová, Ph.D.

Na základě rešerše vybrat vhodný polypyridinový ligand nehemového typu, u kterého by byla dále studována jeho interakce s ionty kovů první přechodné řady. Komplexy kovů s nehemovými ligandy polypyridinového typu jsou rovněž potenciálními léčivy v terapii nádorových onemocnění.

Student vypracuje rešerši na téma syntéza polypyridových ligandů nehemového typu a jejich převedení na odpovídající komplexy, které slouží jako katalyzátory řady redoxních reakcí. Na základě této řešerše se student pokusí o syntézu ligandu výše uvedeného typu a bude studovat jeho interakci s vybranými ionty kovů první přechodné řady. V případě úspěšné syntézy se student bude věnovat studiu elektrochemických vlastností připraveného komplexu a také studiu jeho katalytických vlastností pro sulfoxidace, oxidaci vody nebo amoniaku.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)